Badanie mykologiczne – w jakich przypadkach należy poddać się badaniu mykologicznemu ?

Grzybica paznokci, a w szczególności grzybica na paznokciach stóp jest nierzadko trudna do wyleczenia. Szczególnie jeżeli chodzi o zaniedbane przypadki, gdzie odpowiedni rodzaj grzyba zdążył się już zadomowić. Grzybica może być wywołana przez takie grzyby jak: dermatofity, drożdżaki i pleśniowce.

Leczenie trudnych przypadków grzybic przez lekarzy dermatologów może być długotrwałe i nie zawsze może przynieść szybką poprawę albo wyleczenie grzybicy. Dlatego aby móc szybciej zniszczyć grzyby w skórze lub na płytce paznokcia potrzebne jest dokładne badanie mykologiczne umożliwiające ich rozpoznanie i zróżnicowanie.

Na czym polega badanie mykologiczne tkanki skórnej lub paznokci stóp ?gr

Do badania mykologicznego potrzebne są zeskrobiny zarażonej grzybem płytki paznokcia lub tkanki skórnej. Zabieg mający na celu uzyskanie materiału do badania w gabinecie jest z reguły szybki i bezbolesny. Polega na zeskrobaniu lub zdarciu odpowiednim frezem nieznacznej ilości tkanki skórnej lub części paznokcia. Również z okolicy części podpaznokciowej. Materiał wędruje do laboratorium w jałowym pojemniku, gdzie poddany jest specjalnej „hodowli”. Po około 4 tygodniach otrzymuje się wynik z antybiogramem czyli z wykazem leków, na które grzyb nie jest odporny.

Po uzyskaniu wyniku badania kieruje się pacjenta do lekarza specjalisty (dermatologa) by ten na podstawie wyników badania mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. Proces leczenia jest w tym przypadku znacznie krótszy i zapewnia możliwość całkowitego wyleczenia. Jeżeli wynik badania był ujemny a obraz kliniczny sugeruje etiologię grzybiczą, to mimo uzyskania ujemnego, nie stwierdzającego grzybów wyniku badanie mykologiczne powinno być przeprowadzone przynajmniej trzykrotnie.

Przygotowanie do pobierania materiału do badania mykologicznego.

Najlepiej jak grzybica rozpoznana jest jak najszybciej, bo jeżeli pacjent nie zażywał leków, maści i innych preparatów przeciwgrzybicznych to badanie ma szansę wykazać miarodajną opinię, która później będzie skutkowała szybkim wyleczeniem stany chorobowego.

W przypadku kiedy pacjent był już leczony i / lub zażywa lekarstwa przeciw grzybicy powinien on na dwa tygodnie przed pobraniem materiału zaprzestać zażywania leków.

Uwaga – w dniu pobrania materiału miejsce zmienione chorobowo nie powinno być myte lub czyszczone.